» Sıkça Sorulan Sorular» Yatırımcılar için İşlem Basamakları» Yeni Teşvik Rehberi» Bölge Planı (2011-2013)» Faaliyet Raporu - 2012» Faaliyet Raporu - 2011» 2011 Yılı Bütçe Uygulamaları» Bağımsız Değerlendirici Başvurusu» Proje Hazırlama / KAYS Kılavuzu» Kalkınma Ajansı Yönetim Sistemi
 

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), "2014 yılı Mali Destek Programı"nı (MDP) açıkladı. DAKA Yönetim ve Kalkınma Kurulu toplantılarının ardından, Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmelere (KOBİ) yönelik "Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı" teklif çağrı toplantısını da kentteki bir otelde düzenlendi. TRB-2 bölgesinde yer alan Van, Muş, Bitlis, Hakkari illerini kapsayacak olan 2014 yılı MDP'nin bu yılki kaynağı 20 milyon lira olarak açıklandı. Toplantıda konuşan DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, bu yıl ilan ettikleri güçlü girişimcilik mali destek programının önceki yıllardan önemli farklılıklar taşıdığını söyledi. Öncelikle bütçeyle ilgili farklılıkların olduğunu belirten Demirci, "Daha nitelikli ve stratejik yatırımların bölgeye kazandırılması için hibe üst sınırını 2 milyona kadar çıkardık. Alt sınırsa 200 bin lira olarak kaldı. MDP'den aslında eş finansmanla yaklaşık 60 milyonluk yatırım bekliyoruz. Yani 60 milyonun üzerinde bir yatırımı bölgeye kazandırmayı bekliyoruz" diye konuştu.

Bölge dışında da tanıtıma önem vereceklerini belirten Demirci, önümüzdeki hafta Konya'dan başlamak üzere İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa, Kayseri illerinde de programı tanıtacaklarını ve bölgenin yatırım potansiyelini anlatmaya çalışacaklarını dile getirdi. Demirci, DAKA uzmanları ve bölgedeki Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle Konya, Bursa, Kayseri, İstanbul, Kocaeli ve İzmir illerini ziyaret ederek işadamlarını doğuya yatırım yapmaya teşvik edeceklerini ifade etti.

Toplantıya başkanlık eden Vali Aydın Nezih Doğan ise küreselleşmeyle dünyada kamu yönetiminin de yerinin değiştiğini anlattı. Türkiye'de de buna paralel değişikliklerin olduğunu ifade eden Doğan, "Hızlı bir şekilde altyapımız değişiyor ve yeni yönetim modeline göre evriliyoruz. Söz gelimi 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra Van'ın da arasında bulunduğu 30 büyükşehrimizde üretim modeli, tamamen değişmiş olacak. Artık yerel hizmetlerden sorumlu bir merkezi birim olmayacak. Artık yerel hizmetleri doğrudan belediyeler görecek. Kamu yönetimi bundan sonra daha çok kendi işine odaklanacak. Dolayısıyla bundan sonra üzerimize düşen yük daha ağır olacak" diye konuştu.

DAKA Program Yönetim Birimi Başkanı Bade Altunel de 2014 yılında program bütçesinin 20 milyon lira olduğunu, desteklenen asgari tutarın 200 bin, azami tutarın ise 2 milyon lira olduğunu açıkladı. Altunel, ayrıca teşvik belgesinde yer alan yatırımların proje uygulama süresi içerisinde yüzde 60'ının tamamlanması durumunda, projeye nihai ödeme yapılacağını duyurdu. Altunel ayrıca, Hakkari’ye yapılacak yatırımlarda diğer illere göre 5 puanlık bir avantajın da olacağının altını çizdi.

Toplantıya, Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, DAKA Kalkınma Kurulu Başkanı Ali Çiçeksay, DAKA uzmanları, Muş, Bitlis ve Hakkari DAKA Yatırım Destek Ofisi’nde görevli uzmanlar, ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgüt temsilcileri, kamu kurum temsilcileri, sanayiciler, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.


30.12.2013
Bookmark and Share
 
 
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır.