HABERLER

Tuşba'ya 4 milyon liralık meyvecilik projesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından TRB2 Bölgesinde tarımsal üretimde üretkenlik ve verimliliğin sağlanması, bölge çiftçisinin tarım sektörünün önemli kollarından biri olan meyveciliğe yönlendirilmesi amacıyla hazırlanan Tuşba’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.

Van Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen imza töreninde Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Tuşba Kaymakamı Furkan Duman, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP BKİ) Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray’ın katılımıyla imzalar atıldı.

4 milyon liralık bütçe

DAP BKİ ve DAKA’nın da destek verdiği proje kapsamında bölge çiftçisinin tarım sektörünün önemli kollarından biri olan meyveciliğe yönlendirilmesi sağlanacaktır.
Proje ile meyveciliğin kırsal alana yayılarak küçük arazilerin ve atıl işgücünün değerlendirilmesi, bölgede sürdürülebilir tarımsal üretimin sağlanması hedeflenmiştir. Van Valiliği, Tuşba Kaymakamlığı, Tuşba İlçe Tarım Müdürlüğü’nün Van Gölü Havzası içinde yer alan meyveciliğe elverişli Van’ın Tuşba ilçesinde kapama tek çeşit meyve üretimi yapılan elma bahçe tesislerinin kurulmasının desteklenmesi amacıyla; DAP BKİ ve DAKA ile ortak yürüttüğü projenin 4 milyon lira tutarındaki bütçesinin 2 milyon liralık kısmı hibe olarak verilecektir.

İmza töreni gerçekleştirilen proje ile Tuşba ilçe kırsalında 20 ile 30 dekar arasında en az 50 adet Kapama Elma Bahçesi tesisi kurulacak, en az 50 çiftçi ve ailesi faydalanacak, proje ile en az 50 kişiye teorik ve pratik eğitimler verilecektir. Meyve bahçelerinin kurulum ve bakım aşamalarında mevsimlik olarak 150 kişiye ek istihdam sağlanması beklenmektedir. Proje sonunda teknik gezi ve tecrübe paylaşımları yapılması planlanmaktadır. Proje kapsamında kurulan bahçelerin Çiftçi Kayıt Sistemine uygun olarak kayıt altına alınması sağlanacaktır. Tuşba Meyve Üretici Birliği kurularak üreticiler arasında iş birliği ve dayanışma kültüründe artış sağlanması amaçlanmaktadır. Tarıma dayalı sanayi ve kümelenme altyapısının geliştirilmesine zemin hazırlanarak Tuşba ilçesinde Kapama Elma Bahçesi kurulumu farkındalığının artması sağlanacaktır.
 

 

28.10.2020 Çarşamba