HABERLER

Van Erciş, Jeotermal Su Kaynaklarıyla Seracılıkta Önemli Merkezlerden Biri Olacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan; Van Erciş Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB (TDİSOSB) Jeotermal Kaynak Sondaj ve Sıcak Su İletim Hattı Fizibilite Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından yaptırılan jeofizik etüt çalışması ile Erciş ilçesinde tespit edilen jeotermal kaynak alanlarında jeotermal sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından, bölgenin seracılıkta önemli merkezlerden biri olmasına katkı sağlayacak projenin Van Valiliği’nde gerçekleştirilen imza törenine, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Vali Yardımcısı ve YİKOB (Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) Başkanı Furkan Duman, Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray katıldı.

Toplam bütçesi 2.666.666 TL olan ve Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın yürütücüsü olduğu projenin 2.000.000 TL’lik kısmı hibe olarak sağlanacak.
Soğuk bölgelerde jeotermal ısıtma ile 12 ay tarımsal üretim yapmak mümkündür. Türkiye’de jeotermal ısıtma açısından, Van’ın da içinde yer aldığı 15 il ön plana çıkmaktadır. Yıl içinde bölgede sebze ihtiyacının %90 oranında büyük bir kısmı bölge dışından temin edilmektedir. Bölgenin sahip olduğu jeotermal kaynaklar seracılık için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Tesis edilecek jeotermal ısıtmalı organize seracılık bölgesi ile yılın her döneminde sebzecilik yapılması hedeflenmektedir. Böylelikle Van ili seracılıkta önemli bir konuma gelecektir.

Yılda 30 bin ton sebze üretimi
Sözleşmesi imzalanan proje ile 2 Adet 1250-1500 m derinliğinde jeotermal sondaj kuyusu açılacaktır. Jeotermal sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından; Re-enjeksiyon merkezi, sıcak su toplama ve dağıtım merkezleri, iletim hatları, diğer gerekli tüm inşaat ve tesisat işlerinin uygulama projeleri hazırlanacaktır. Projenin son aşamasında hazırlanacak fizibilitenin tamamlanmasının ardından, yatırımın fizibıl olması durumunda 1000 dekar alan olarak planlanan Erciş Tarıma Dayalı Sera İhtisas OSB Projesi uygulama safhasına geçilecektir. Uygulama safhasında her biri en az 20 dekar kapalı alana sahip 40 adet jeotermal ısıtmalı sera kurulması ve bu seralarda yılda yaklaşık 30 bin ton sebze üretimi yapılması hedeflenmektedir.

1000 kişilik istihdam ve il ekonomisine 150 milyon katkı  
Yapılan tüm uygulamaların ardından doğrudan 1000 kişi istihdam edilmesi ve il ekonomisine yıllık ortalama 150 milyon TL katkı sağlanması öngörülmektedir. Proje bölgede bir öncü olacak ve diğer ilçelerde bulunulan jeotermal kaynakların kullanımını teşvik edecektir.

30.11.2020 Pazartesi