HABERLER

Yüzüncü Yıl Üniversitesine Dijital Teknolojik Yeniliklerle Donatılmış Medya ve İletişim Merkezi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan YYÜ Medya ve İletişim Merkezi Projesi’nin imza töreni gerçekleştirildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine ait çok amaçlı kongre merkezinin modernize edilerek, medya ve iletişim alanında eğitim gören öğrencilerin mesleki gelişimlerine katkı sunacak bir uygulama alanına dönüştürülmesini sağlayacak projenin üniversitede gerçekleştirilen imza törenine, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray katıldı.

DAKA’dan Projeye  %88 Bütçe Desteği
Toplam bütçesi 2.664.000 TL olan ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin yürütücüsü olduğu projenin 2.364.000 TL’lik kısmı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından hibe olarak verilecek.

7 Teknik Stüdyo
Üniversitede mevcut kongre merkezinin tadilatı yapılarak modernize edilecek ve Televizyon, Ses Kayıt, Radyo, Multimedya Yayın, Kurgu ve Fotoğraf Stüdyoları olmak üzere çağın gerektirdiği yenilikçi mekanlar oluşturulacak. 
Proje kapsamında son dijital teknolojik yeniliklerle donatılmış stüdyolar ile Van’da iletişim alanında eğitim gören öğrencilerin bu merkezdeki imkanları kullanarak daha donanımlı şekilde yetişmeleri sağlanacak.

300 Üniversite Ve 200 Lise Öğrencisine Uygulamalı Eğitim
Bölgenin Basın-Yayın ve Reklam sektörlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetişmesine katkı sağlayacak merkez ile istihdama dahil olmakta güçlük çeken gençlerin uygulamalı eğitimlerle daha donanımlı yetişmesi sağlanarak, istihdama dahil olmaları kolaylaştırılacak ayrıca Van’daki liselerde medya ve iletişim alanında eğitim gören öğrencilerin kariyer hedeflerine yönelik uygulamalar yapmalarına imkan tanınacak.

Medya ve İletişim Merkezi bölgenin büyük oranda ihtiyaç duyduğu İnternet/TV Yayını ve Canlı Yayın faaliyetlerinin yürütülmesini sağlayacak. Proje ile ayrıca bölgede kendi projelerini/eserlerini üretmek isteyenlere fiziki mekan, araç-gereç ve gerekli imkanları sunulacak.

Öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacak proje aynı zamanda üniversite bünyesinde medya, iletişim ve görsel sanatlar alanlarında eğitim veren; ancak çeşitli imkanlardan yoksun olan akademik personele bu imkanları sunarak akademisyenlerin daha etkin çalışmalar yapmalarına olanak sağlayacak.

Medya Ve İletişim Sektörüne Yeni Bir Soluk
TRB2 bölgesindeki kurum/kuruluşların ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu Reklam Filmi, Tanıtım Filmi, Belgesel Film, Ürün Fotoğrafçılığı ve diğer görsel hizmetlerin hızlı ve kolay karşılanmasına imkan sunarak bölgede medya iletişim sektörünün gelişimine katkıda bulunulacak.

Medya ve İletişim Merkezi hayata geçirildikten sonra; üniversite ve bölgedeki kamu kurum/kuruluşlarının gerçekleştireceği çevrimiçi (online) eğitimler ve programlar için gerekli fiziki alanları oluşturacak ve halka yönelik kültür-sanat etkinliklerini, konserleri, söyleşi ve ilham konuşmalarını geniş kitlelere ulaştırabilecek yayınlar yapılacak.

Medya, iletişim ve yayıncılık alanında kariyer sahibi olmak isteyen; bu alanlarda istihdam olabilecek öğrenci ve bireylere çeşitli eğitimler verilecek ve başta Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olmak üzere Van ve çevre illerindeki kurum/kuruluşlarının görünürlük çalışmalarına da katkı sunacak.
 
 
 
 

28.12.2020 Pazartesi