HABERLER

Nemrut’tan Nemrut’a Bisiklet Turu İçin Pedallara Basıldı!
Bitlis Nemrut Dağı’nın tanıtılması amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Bitlis Valiliği, Siirt Valiliği, Batman Valiliği, Diyarbakır Valiliği, Şanlıurfa Valiliği, Adıyaman Valiliği, Tatvan Kaymakamlığı, Van Gölü Aktivistleri Derneği’nin iş birliğinde düzenlenen Bitlis Nemrut’tan Adıyaman Nemrut’a Bisiklet Turu etkinliği başladı.

Nemrut Kalderasında gerçekleşen açılışa Tatvan Kaymakamı Tekin Erdemir, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ve Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel katıldı.

Gerçekleştirilecek etkinlikle Nemrut Dağı turizminin tanıtımı için önemli bir adım atılmış olacak. Yedi gün sürecek olan etkinlik ile yeryüzü cenneti Nemrut Krateri’nden başlanarak 450 kilometrelik bir güzargah boyunca bölgenin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri keşfedilerek Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağına ulaşılacak.
Dünyanın en büyük ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölünü içinde barındıran Nemrut Kalderası’nın yanı sıra, etkinlik rotasında bulunan Bitlis, Siirt, Batman, Diyarbakır-Şanlıurfa ve Adıyaman illerinin de farkındalığı açısında önemli bir adım atılacak.

Bitlis Nemrut dağının tanıtılması, turizm potansiyelini artırılması, bölge doğal güzelliklerinin tanıtılması, korunan doğal yapısı ve yerel değerlerinin ön plan çıkmasının hedeflendiği etkinlik ile aynı zamanda turist sayısının da arttırılması hedefleniyor.

03.07.2021 Cumartesi