HİBE & FONLAR

UFUK Programı Avrupa Araştırma Konseyi Başlangıç Hibeleri

Doktorasını çağrı yılından 2-7 yıl önce almış genç araştırmacılar için uygundur. Örneğin ERC-2021-StG çağrısına 01 Ocak 2014 - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doktorasını almış araştırmacılar başvuru yapabilir.
 

Doğum, askerlik ve uzun dönemli hastalık gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alınarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için doktora öncesinde veya sonrasında doğum gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın en az 1.5 yıllık bir süre doktora aldığı yıla eklenmektedir. Doktora aldığınız yıl sınırda ve özel koşullardan emin değilseniz TÜBİTAK ile irtibata geçebilirsiniz.


Başlangıç Desteği’nden yararlanmak isteyen araştırmacıların belirli bir araştırma olgunluğuna erişmiş ve bağımsız araştırma yapabildiklerini göstermiş olmaları beklenmektedir. Örneğin bu gösterge doktora tez danışmanından bağımsız olarak bir önemli makale yayınlamak veya önemli bir makalede ana yazar olmak olabilir.


Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 1.5 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim) bütçe 2.5 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir.    


Bu konuda daha fazla bilgi almak için çağrı yılına ait ERC Çalışma Programı ve ilgili çağrıya ait ERC Başvuru Kılavuzu dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

 

DİKKAT!

ERC-2021-StG çağrısı açılmıştır, son başvuru tarihi tahminen 8 Nisan 2021 olacaktır.

 

ERC ile ilgili her türlü öneri ve sorularınızı ncperc@tubitak.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

 

Önemli Dokümanlar:

ERC 2021 Yılı Çalışma Programı 
Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2021 Call
Çağrı Başvuru Sayfası 
B1 Dökümanı
B2 Dökümanı
HI Support Letter
2021-2022 Panelleri


ERC Başvuruları ile ilgili ERC'nin hazırladığı videoları buradan izleyebilirsiniz.


Kaynak: ufuk2020.org.tr02.03.2021 Salı